De gemeente Zaanstad heeft plannen om een deel van de algemene begraafplaats Krommenie Blok in te richten als Islamitische begraafplaats. Dit initiatief komt voort uit een aanvraag van de stichting Zaanse Islamitische Organisaties in Samenwerking (ZIOS), die zich inzet voor het begraven van Islamitische overledenen in de regio.
In een kennisgeving aan de gemeenteraad bevestigde wethouder Wessel Breunesse dat de voorkeurslocatie voor de begraafplaats het achterste deel van Krommenie Blok is. Dit gedeelte van de begraafplaats wordt nu beperkt gebruikt. Door de toenemende populariteit van crematies in Nederland is er op de Zaanse begraafplaatsen ruimte over, wat de gemeente de mogelijkheid biedt om deze bestemming toe te kennen.
Weinig overlast verwacht
Volgens de gemeente zullen omwonenden weinig merken van de wijziging. De haag en bossingel rondom het terrein blijven intact en er wordt geen geluidsoverlast verwacht. Wel wordt rekening gehouden met tijdelijk meer verkeer en parkeeroverlast, omdat er in de beginfase mogelijk meer begrafenissen zullen plaatsvinden dan nu gebruikelijk is. De gemeente overweegt een aparte toegangsweg via het terrein van de gemeentewerf aan te leggen om de overlast te minimaliseren.
Na de zomer van 2025 wordt een definitief voorstel over de inrichting van de islamitische begraafplaats aan de gemeenteraad voorgelegd ter besluitvorming.
Informatiebijeenkomst
Om omwonenden te informeren over de plannen, organiseert de gemeente samen met ZIOS op zaterdag 12 april een informatiebijeenkomst. Tussen 16.00 en 18.00 uur kunnen buurtbewoners in de aula van de begraafplaats het voorlopig ontwerp bekijken en vragen stellen aan medewerkers van de gemeente en vertegenwoordigers van ZIOS.
Omwonenden met vragen kunnen contact opnemen met mevrouw I. Storm van de gemeente Zaanstad via e-mail i.storm@zaanstad.nl of telefonisch via 14 075.
Wat kenmerkt een islamitische begraafplaats?
- Eeuwige grafrust: Graven worden niet geruimd, zoals in de islamitische traditie vereist is.
- Richting Mekka: Overledenen worden begraven met hun gezicht naar Mekka.
- Sobere uitstraling: Graven zijn eenvoudig, zonder overdadige versieringen.
- Snelle begrafenis: Volgens islamitische traditie vindt de begrafenis binnen 24 uur plaats.
- Geen crematie: Crematie is in de islam niet toegestaan.
- Aparte ruimte: Vaak is er een afgescheiden deel binnen een algemene begraafplaats.
Door: Merel Kan op basis van de kennisgeving van de wethouder en de bewonersbrief.
Is dit nu wel inclusief, al die gesegregeerde begraafplaatsen? Waarom is er een verschil tussen levenden en dooien op dat punt? En al zoveel eeuwen.
En hoe zit het met het milieu, met die eeeeeuwige begraafplaatsen? Vast niet goed, denk ik.
Waar zijn de aktiegroepen, waar zijn de demonstraties, waar zijn de blokkades van deze abjecte begraafplaatsen?
Ik zeg: weg met deze verwerpelijke apartheid en dat milieuverwoestende chemisch afval! Kom in actie voor onze kinderen en kleinkinderen, anders gaan miljoenen mensen dood. Je ziet nu al vele doden op die begraafplaatsen. Wetenschappers hebben aangegeven dat er jaarlijks miljoenen doden vallen zolang er begraafplaatsen zijn.
eeuwige grafrust?....dan ook voor mensen die niet islamitisch zijn....moet een keuze zijn....kan toch niet zo zijn dat dit niet mogelijk zou zijn voor mensen net een ander geloof of geen geloof?
Je bent te laat , Joodse Begraafplaatsen kennen dit al eeuwen in dit land. Christenen hadden daar blijkbaar niet zoveel behoefte aan dan de Jood en de Muselman
Eeuwige grafrust......wat heet eeuwig ?
Vraag me in deze ook af hoe het zit met het voldoen van de gebruikelijke forse grafrechten, worden die ook eeuwig voldaan ?
Graag voor alle inwoners van Krommenie ook eeuwige graf rust garanderen
Het staat je als inwoner van Krommenie vrij om moslim te worden dus wat let je?
Mosim worden is conform de wetten van de islam een onomkeerbare handeling. Dus wel een keuze voor eeuwig....
Lijkt veel op regels Joodse begraafplaatsen.
Wordt de grond gekocht?
in het kort....verschrikkelijk....
overlast is zeker door te weinig parkeerplaatsen.
en waarom krijgen islamieten wel eeuwige rust maar Nederlanders zelfs niet? Nederlanders worden na hun dood nog uitgebaat. ik vind het pure onrecht !!