Over De Burcht in Zaandam wordt volop gedroomd, door Zaanstad, door Hart voor Stad, door Babel, door oud-burgemeester Vreeman, door Zaans Erfgoed, door het Sportbedrijf, door Sjoerd Soeters… Maar voorlopig is het een parkeerterrein op een plek waar je zoveel andere mooie dingen zou kunnen doen.

Niet alle dromen zijn bedrog, maar deze dus wel. Ze gingen in rook op, vielen in het water of in duigen. Ze bleven beperkt tot de tekentafel, kwamen nooit verder dan een artist impression en verdwenen onder in de digitale ladenkast. We stoffen er vanaf nu weer elke maandag eentje af die het waard is om aan de vergetelheid te ontrukken.

Wat? Waar? Wanneer?

Vanaf 2017 wordt er gepraat met bewoners en andere betrokkenen over de toekomst van Zaandam Centrum-Oost. Begin van dat jaar is Sjoerd Soeters tot regisseur van MAAK.Zaandam-Oost benoemd: Peperstraat, Klauwershoek, Oostkade, Wilhelminasluis, Zuiddijk, Burcht en Oostzijde. Van dat alles is voorlopig nog niks terecht gekomen, behalve dat Soeters’ bureau PPHP de opdracht voor de Peperstraat kreeg.

In 2018 duiken schetsen op van een nieuwe Burcht: terrasjes, café’s, restaurants, een ijswinkel, een hotel, een plek voor evenementen, aanlegsteigers en een ontmoetingscentrum voor de buurt… Hart Voor Stad heeft dan ook al een alternatief plan gemaakt met winkeltjes (sorry: boutiques), terrassen en veel groen. Ook burgemeester Vreeman laat een plan maken terwijl Zaanse Erfgoed een historische scheepswerf op de Burcht wil.

De meest concrete en recente plannen stammen uit 2020 (start bouw: 2021). De Burcht ‘wordt getransformeerd tot een intiem stadsplein, een ontmoetingsplek waar ook plaats is voor kleinschalige evenementen. Het bestaande parkje wordt hiervoor uitgebreid en er wordt bebouwing (waaronder 100 woningen) toegevoegd.’ Later is er sprake van 78 woningen.

De parkeerplek wordt weggedroomd. Er is volgens de gemeente ruimte in een nieuwe parkeergarage bij de Peperstraat (waar in de geplande garage nu al te weinig ruimte is) en in een ‘parkeervoorziening in de Touwslagerstraat’ (maar die is er niet).

De Burcht lijkt deel uit te maken van een ’treintje’… Eerst de Peperstraat (de eerste fase gaat dit jaar van start) en de Touwslagerstraat/Kanstraat… en dan de Burcht. Dat kan nog wel even duren.

Wat kwam er niet?

Dit dus:

Impressie Olivier Rijcken (2018)
Schets van Hans Valk uit een alternatief plan van Hart voor Stad

Burgemeester Vreeman droomde ook over de Burcht:

De droom van Vreeman (2017) met ruimte voor groen en evenementen

In 2040 zou het er zo uit kunnen zien was het plan in 2019…

Toekomstbeeld van het Zaanse centrum in 2040 (2019)
Idem (impressies: Olivier Rijcken)

Zaans Erfgoed wilde graag een historische scheepswerf op de Burcht.

Scheepswerf (2019)

Bouwplannen op de Burcht voor 78 woningen (of 100) – in 2020 gelanceerd, bouw had in 2021 moeten beginnen.

Appartementencomplex
Dit is ook al eens bedacht: het Zaans Beach Event (2016)

De Zaanse droomkaart…

Door Piet Bakker. Bronnen: eerder nieuws op De Orkaan. Kaart: De Orkaan. Afbeeldingen: Orkaan-archief.