Vorige maand brak er brand uit – en niet voor het eerst – in het voormalige kantoor van Jan Dekker aan Plein 13 in Wormerveer. Het gemeentelijk monument dreigt in snel tempo te verkrotten. Terwijl er toch zulke mooie plannen waren…
Niet alle dromen zijn bedrog, maar deze dus wel. Ze gingen in rook op, vielen in het water of in duigen. Ze bleven beperkt tot de tekentafel, kwamen nooit verder dan een artist impression en verdwenen onder in de digitale ladenkast. We stoffen er vanaf nu weer elke maandag eentje af die het waard is om aan de vergetelheid te ontrukken.
Wat? Waar? Wanneer?
De geschiedenis van Jan Dekker begint in 1792 in Wormerveer. Het kantoor aan Plein 13 werd in 1916 gebouwd als kantoor voor fabriekscomplex zeepziederij ‘De Adelaar’. In 2017 werd het een gemeentelijk monument, het ‘heeft een rijk interieur dat nog grotendeels aanwezig is. Er worden waarschijnlijk appartementen in gebouwd’ schreven we destijds op basis van de informatie van Zaanstad.
Het pand werd verbouwd en was eind 2021 uit de steigers. De ontwikkelaar wil acht appartementen op de bovenverdiepingen en haar kantoren op de begane grond. Rik Jacobs van Zaannotarissen – die mede-eigenaar is – zei tegen De Orkaan dat hij hoopte dat het voor het eind van het jaar klaar zou zijn.
Over de medewerking – beter: het gebrek daaraan – van Zaanstad was Jacobs minder te spreken. De bouw heeft lange tijd stil gelegen vanwege de eisen van de afdeling van de gemeente Zaanstad die over de monumenten gaat. Die kwam steeds met nieuwe eisen: ‘weer een paar duizend euro, maar dat doe je dan maar’.
Maar de bouw vlotte niet. Ruim een half jaar stond het pand nog steeds leeg en werd voor de eerste keer brand gesticht (dat gebeurt later nog een paar keer). Ook werden binnen en buiten diverse keren ramen vernield. Jeroen Zijlstra van Zijlstra Schipper Architecten geloofde er nog wel in: acht appartementen en een notariskantoor. Maar de gemeente werkte niet echt mee, vergunningen werden niet verleend, en daardoor werden de banken ook huiverig. Door ‘bureaucratie en onderbezetting’ werd door Zaanstad uitstel op uitstel gestapeld.
In juli 2023 zijn dan eindelijk de benodigde vergunningen binnen. Maar dan heeft Zaannotarissen er geen zin meer in: het pand wordt verkocht. Rik Jacobs van Zaannotarissen:
‘We kregen een te mooi aanbod om af te wijzen. Het heeft allemaal veel te lang geduurd. De bouwkosten zijn met ruim 40 procent gestegen en er zijn nieuwe regels over de verhuur. Als het anderhalf jaar geleden zou zijn geregeld, hadden we er al in gezeten. Maar het ging allemaal te traag, misschien heeft het ook wel aan ons gelegen maar ook aan de monumentencommissie van Zaanstad.’
De nieuwe eigenaar Solid Gold Trading B.V uit Amsterdam heeft het monument voor € 2.140.000 gekocht maar maakt geen haast met de ontwikkeling. Van pareltje werd het een rotte kies. In juni 2024 wordt het grotendeels dichtgespijkerd. Maar niet genoeg om de brandstichters van begin deze maand tegen te houden.
Er zouden volgens de eigenaar plannen zijn om er een hotel in te vestigen. Maar in 2023, 2024 of 2025 is geen aanvraag te vinden. Wel is in november 2023 vergunning verleend voor zes appartementen. Volgens de gemeente is de vergunning voor de vorige eigenaar ook nog steeds van toepassing. In ieder geval lijken de plannen van Zijlstra Schipper Architecten daarmee van de baan.
UPDATE: Zaanstad laat weten dat er twee vergunningen zijn. Eentje voor de bouw van 6 appartementen (november 2023) en één voor de bouw van 8 appartementen (januari 2022). Er is geen vergunning voor een hotel te vinden.
![](https://www.deorkaan.nl/wp-content/uploads/2025/02/IMG-20250205-WA0014.jpg)
![](https://www.deorkaan.nl/wp-content/uploads/2021/12/jan-dekker-zaan-advocaten-nov-2021-orkaan.jpg)
Wat kwam er niet?
Dit dus:
![](https://www.deorkaan.nl/wp-content/uploads/2023/07/Zijlstra-Schipper-pand-Dekker.jpg)
![](https://www.deorkaan.nl/wp-content/uploads/2023/07/Zijlstra-Schipper-pand-Dekker-2.jpeg)
De Zaanse droomkaart…
Door Piet Bakker. Bronnen: eerder nieuws op De Orkaan. Kaart: De Orkaan. Afbeeldingen: Orkaan-archief. Impressies: Zijlstra Schipper Architecten.
Ach weet je, bij overheden maakt het niet uit hoe lang de dingen duren.