Het Boko Biljart- en denksportcentrum in de Zaandamse wijk Peldersveld presenteerde zaterdagmiddag, 1 maart, een nieuw bestuur. Dat moet de continuïteit van het centrum waarborgen.

De stichting wil activiteiten verjongen en onderzoeken hoe de buurtfunctie kan worden versterkt. Onder grote belangstelling werden de plannen gepresenteerd.

Vanwege een tekort aan vrijwilligers en het aangekondigde vertrek van het oude bestuur, met als voorzitter schaakman Frank Tijdeman, werd gevreesd voor de toekomst van de stichting. Door de verschillende verenigingen, die gebruik maken van het gebouw, werd er een ‘continuïteitscommissie’ opgericht. Samen met het oude bestuur vormden zij het nieuwe bestuur.

Het Boko Biljart- en denksportcentrum is een stichting met een eigen gebouw dat plek geeft aan verschillende verenigingen voor het uitoefenen van hun biljart- of denksport. Per week komen er zo’n 350 tot 400 mensen biljarten, schaken, dammen, Mahjong spelen of een van de andere activiteiten uitvoeren.

Een grote opkomst bij de presentatie van het nieuwe Boko-bestuur.

Open communicatie

We spraken met Fred Blom, een van de nieuwe bestuursleden en verantwoordelijk voor de communicatie. Hij geeft aan dat er in ‘Boko nieuwe stijl’ meer betrokkenheid wordt gevraagd vanuit de verenigingen en dat het beheer hun verantwoording is. Het nieuwe bestuur bestaat dan ook uit (bestuurs)leden van die clubs. Blom:

‘We gaan meer open communiceren met de verenigingen die gebruikmaken van het gebouw. Dat doen we met bijeenkomsten als die van vandaag. Alle besturen zijn uitgenodigd en er is nu structureel overleg tussen stichting en verenigingen. Je doet het samen.’

Meedoen moet eenvoudig zijn en blijven zegt Blom.

‘Een van onze kenmerken is de laagdrempeligheid op financieel gebied. Zelf biljart ik op de maandagmiddag. Daarvoor betaal ik € 80 per jaar en kan ik vijftig weken in het jaar vier uur biljarten. Dat is tweehonderd uur. Als ik naar een professionele organisatie ga betaal ik € 15 per uur.’

Het Boko Biljart- en Denksportcentrum.

Buurtfunctie

De gemeente Zaanstad heeft geen vinger in de pap bij het centrum. De stichting staat op eigen benen, zonder enige subsidie. Er zijn zeker vijfentwintig vrijwilligers actief. Volgens Blom ‘een verdienste van het vorige bestuur’. De vrijwilligers doen onder meer onderhoud, schoonmaak en draaien bardiensten.

Het bestuur wil onderzoeken welke rol het centrum in de buurt kan spelen. Daarbij komt de wens om ook wat jongere doelgroepen aan te trekken. Hierover zegt Blom:

‘Het biljarten wordt nu alleen door wat oudere mannen gedaan. Wij willen kijken of we jeugdbiljarten kunnen introduceren. We zijn met dat soort ideeën bezig maar het moet nog wat concreter worden.’

Ondanks dat de gemeente dus geen subsidie-rol speelt was wethouder Harrie van der Laan bij de presentatie aanwezig. Al is hij zelf, naar eigen zeggen, niet echt een biljarter.

‘Als wethouder Actief Burgerschap vind ik het bijzonder wat deze mensen doen. Ik zie goede kansen voor een buurtfunctie en om de ontmoeting te genereren. Dat ze geen subsidie willen snap ik, daar zou eventueel wel geld voor zijn. Verder zit er kracht in de combinatie, zo is de wijkmanager er ook vanmiddag. En zie dingen als schaken voor de jeugd, wat Frank Tijdeman doet. Als we in zulke initiatieven een rol kunnen spelen moeten we dat doen.’

Club van 100

Het gebouw, aan de Kraakstraat 42, blijft hetzelfde, toch is er één verschil. In de entreehal hangt nu een groot bord met ‘De club van 100’. Donateurs die bijdragen aan projecten en de toekomst van de stichting mogen daar met stift hun naam opschrijven.

Nieuwe donateur van de Boko Club van 100 zet zijn naam op het bord.

Door: Edwin Kleiss. Foto boven: Het nieuwe bestuur, bestaande uit vlnr: Fred Blom, Piet Heinis, Martin Verweij, Wim van Noort en Willem de Boer.