De plannen voor een Dam-tot-Dam-fietspad bestaan al bijna 15 jaar (sinds 2011 voor zover wij het hebben kunnen reconstrueren). Het werd uitgesteld, aangepast, uitgesteld en uitgesteld (en aangepast). Maar nu lijkt er toch schot in de zaak te zitten.

Zaanstad verleende een omgevingsvergunning om ‘nabij Sluispolderweg 37 te Zaandam’ een nieuw fiets- en voetpad aan te leggen. In december 2024 publiceerde wethouder Gerard Slegers ook al een raadsinformatiebrief over de plannen:

‘Met dit project wordt een belangrijke schakel van de route langs het IJ tussen twee gemeenten gerealiseerd en het ontsluit de Noorder IJ-plas die stap voor stap naar een stadspark wordt getransformeerd.’

De kosten worden gedekt door de gemeente Zaanstad, de gemeente Amsterdam, de Vervoerregio Amsterdam en de Regiodeal. Totaal kost het project € 20,3 miljoen. Zaanstad draagt € 4,4 miljoen bij.

Eind 2026

Aannemer Dura Vermeer start begin 2025 met de voorbereidingen. De eerste werkzaamheden, zoals het kappen van bomen, beginnen in januari 2025. Het fietspad zelf staat gepland voor eind 2025. “De complete fietsroute, inclusief de fietsbrug, is volgens de huidige planning eind 2026 gereed.”

Oorspronkelijk moest het een toeristische fietsroute worden die van het centrum van Zaandam helemaal langs de Zaan en het Noordzeekanaal zou lopen, over de kop van de Coentunnel zou gaan en in Amsterdam-Noord zou aansluiten op de fietsroute langs NDSM.

Maar inmiddels is de route fors aangepast. Het deel over de Prins Hendrikkade is geschrapt na bezwaar van bewoners. Ook loopt de route niet meer langs het Noordzeekanaal door de Achtersluispolder.

Wat bleef, is een nieuwe brug over Zijkanaal H en het stuk over de kop van de Coentunnelweg. Dat deel van de route is overigens nu al te fietsen. Boven en onder impressies van de nieuwe brug.

De geplande brug
De geplande brug

En zo moet de brug komen te liggen:

Links Sluispolderweg, rechts fietspad richting kop van de Coentunnel

Het Orkaan-dossier over de fietsroute.

Door Piet Bakker. Bronnen: eerder nieuws op De Orkaan, omgevingsvergunning, projectwebsite Amsterdam. Omdat we er zo lang op moesten wachten maakten we ook een aflevering van Zaanse Dromen over de route.