Eerlijk is eerlijk, wij kunnen er geen chocola van maken. Misschien de raadsleden zelf. Tenminste elf raadsleden van even zoveel partijen dienden een motie in die qua onbegrijpelijkheid op grote – wellicht zelfs eenzame – hoogte staat.

Hint: het gaat over het integriteitsonderzoek dat burgemeester Hamming in heeft laten stellen naar raadslid Juliëtte Rot. Dat staat donderdag 17 april op de agenda van de gemeenteraad.

Een ruime raadsmeerderheid (alleen DZ, DENK, PVV en Groep Lassooy ontbreken bij de ondertekenaars) dient de motie in, dus deze zal probleemloos aangenomen worden. Maar wat wordt er dan aangenomen? Een motie is eigenlijk iets waarin B&W iets gevraagd wordt. Er wordt in deze motie niks gevraagd.

Genoeg gekletst. Dit is de tekst:

‘De raad van de gemeente Zaanstad, in vergadering bijeen op donderdag 17 april 2025, behandelend het “Raadsvoorstel en -besluitnota” alsmede het onderliggende rapport “Integriteitsonderzoek handelen raadslid”, uitgebracht door Necker van Naem Integriteit B.V. op 11 maart 2025 en met de raad in vertrouwen gedeeld per 28 maart 2025.

  • verklaart van de inhoud van het rapport kennis genomen te hebben;
  • herkent het normenkader dat bij de beoordeling van de in het rapport beschreven gedragingen en handelingen is gehanteerd;
  • betreurt de in het rapport geschetste ontwikkelingen;
  • onderschrijft de conclusies die het rapport aan deze ontwikkelingen verbindt;
  • deelt de zowel in het rapport als in de besluitnota verwoorde opvatting dat raad, college en organisatie in gezamenlijkheid de bewakers zijn van de integriteit van het openbaar bestuur, onverminderd ieders persoonlijke verantwoordelijkheid;
  • en laat alle verdere conclusies en eventuele vervolgstappen naar aanleiding van het bovenstaande aan de in het onderzoek betrokken collega.’

Onze interpretatie: ‘wij hebben het gelezen en vinden het wel een goed rapport maar vinden het jammer dat het allemaal nodig was. De conclusies kloppen volgens ons. We moeten natuurlijk samen voortaan integer zijn. Juliëtte Rot moet zelf maar zien wat ze met die conclusies doet.’

Slappe hap dus. Voor de onwetende lezer (zoals wij en met ons alle 161.359 inwoners van Zaanstad die niet in de gemeenteraad zitten) hangt er natuurlijk één grote vraag boven deze wartaal: ‘wat staat er in dat rapport’.

Ondanks alle praatjes staat er niet in de motie ‘maak het rapport volledig openbaar’. En wat zijn die conclusies dan? En waarom hebben vrijwel alle fracties hun oordeel al klaar voordat het rapport openbaar gemaakt is en er discussie over is gevoerd?

U kunt deze ingestudeerde poppenkast donderdagavond live of online bekijken.

Door Piet Bakker (op persoonlijk titel).